Pôvodcovia choroby: Cauliflower mosaic virus, Turnip mosaic virus a iné (vírusy)
Symptómy
Príznaky vyvolané jednotlivými vírusmi sú veľmi podobné a v praxi sa vyskytujú aj zmiešané infekcie. Symptómy sa objavujú na listoch hlúbovín vo forme mozaikovitého sfarbenia najmä srdiečkových listov, ktoré často bývajú sprevádzané aj ich deformáciami. Ďalším symptómom je zaostávanie v raste a výskyt čiarkovitých alebo bodkovitých nekróz (aj počas skladovania), ktoré postihujú najmä hlávkovú kapustu.
Vznik a vývoj choroby
Virózy škodia najmä na hlúbovinách s jemnejšími listami a s tenšou voskovou vrstvou (napr. pekinská alebo čínska kapusta), ale vyskytnúť sa môžu na všetkých druhoch hlúbovín. Na hlúboviny sa vírusy prenášajú z rôznych hostiteľov (vrátane burinných druhov) voškami. Preto pri vysokom výskyte vošiek treba rátať aj so zvýšeným výskytom viróz.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Deformácie listov a ich skrúcanie je veľmi podobné poškodeniu voškami, preto je potrebné pozorne prehliadnuť listy aj zo spodnej strany, či sa tam nenachádzajú vošky.
Deformácie listov môže spôsobiť aj nedostatok molybdénu. Virózy sa však na rozdiel od fyziologických chorôb nevyskytujú plošne, ale iba v ohniskách alebo na niektorých rastlinách. Pri nedostatku molybdénu sa obvykle netvoria mozaikovité škvrny, tak ako pri virózach.
Chloróza alebo farebné zmeny môžu byť podobné fyziologickým chorobám z titulu nedostatku živín (dusíka, železa, horčíka), tieto sa však na rozdiel od vírusov vyskytujú plošne a postihujú viac-menej všetky rastliny na pôde s deficitným prvkom.
Preventívna ochrana
Prevencia spočíva v pestovaní odolných odrôd (väčšina odrôd hlávkovej kapusty je relatívne odolná), v striedaní plodín, likvidácii burín. Prevenciou je aj skorá ochrana (aj chemická) hlúbovín proti voškám (hneď pri nálete prvých jedincov, najmä v prvej polovici vegetácie), čím sa zamedzí zavlečeniu alebo ďalšiemu rozširovaniu viróz v poraste.