Pôvodcovia choroby: Fusarium oxysporum, Verticillium alboatrum, V. dahliae, Sclerotinia sclerotiorum (huby)
Symptómy
Choroba sa prejavuje pomalým alebo náhlym vädnutím listov, ktoré postupuje odspodu nahor. Niekedy býva zvädnutá iba časť rastliny alebo len niektoré listy. V závislosti od konkrétneho prípadu a patogéna rastlina rýchlo alebo pomaly celá zvädne a uschne. Medzi priebehom ochorenia spôsobenými jednotlivými patogénmi a sú badateľné nižšie popísané odlišnosti.
Verticíliové vädnutie (huby z rodu Verticillium) sa prejavuje postupným zvädnutím spodných listov a žltými škvrnami. Škvrny sa postupne vo väčšom množstve začínajú objavovať aj na vrchnejších listoch, pričom listy časom úplne zožltnú, usychajú a opadávajú.
Vädnutie spôsobené Fusarium oxysporum je okrem žltnutia listov typické ich skrútením. Na stonkách sa môžu objaviť pozdĺžne, nekrotické čiarky s ružovými ložiskami konídií patogéna.
Huba Sclerotinia sclerotiorum spôsobuje na stonkách (najmä na ich bázach) predĺžené, svetlé až svetlohnedé škvrny. Stonka sa v mieste škvrny rozkladá, prerastá bielym mycéliom huby, v ktorom sa tvoria čierne skleróciá. Rastliny vädnú iba nad infikovaným miestom a postupne odumierajú.
Vznik a vývoj choroby
Vädnutie sa vyskytuje najmä pri častom pestovaní rajčiakov, papriky a uhoriek na tom istom pozemku. Zdrojom infekcie sú rastlinné zvyšky, pôda, ojedinelo osivo. Optimálna teplota pre šírenie ochorenia spôsobené hubou Fusarium oxysporum sa pohybuje okolo 28°C. Pre vädnutie spôsobené patogénmi z rodu Verticillium sú priaznivejšie nižšie teploty – pod 20°C. Huba S. sclerotiorum sa vyvíja najmä v teplých a vlhkých podmienkach.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Presné rozlíšenie pôvodcu choroby je niekedy komplikované, medzi popísanými symptómami vznikajú často rôzne prechody a v špecifických prípadoch sa konkrétny patogén dá spoľahlivo určiť iba v laboratóriu. Vizuálne sa dá spoľahlivo určiť huba S. sclerotiorum. Z hľadiska ochrany pre záhradkárov však nie je ani tak veľmi podstatný pôvodca ochorenia, ako skôr správna diagnostika choroby a ochranné opatrenia.
Parazitické vädnutie plodovej zeleniny sa dá zameniť s množstvom iných chorôb, napr. s deficitom dusíka, horčíka, s poškodením živočíšnymi škodcami, stolburom, vírusovými chorobami, s poškodením suchom a nedostatkom vlahy, zasolenosťou pôdy a pod.. Pri odlišovaní parazitického vädnutia od ostatných chorôb a škodcov si treba všímať hlavné diagnostické znaky, ktorými sú postupné vädnutie a usychanie, výskyt v ohniskách a potrebné je hľadať buď škvrny na stonke (S. sclerotiorum), alebo hnednutie cievnych zväzkov na priereze stonky, listov a koreňov (Verticillium spp. a F. oxysporum). V sporných a nešpecifických prípadoch sa treba obrátiť na odborníka, ktorý sa niekedy nezaobíde bez špeciálnych laboratórnych – kultivačných testov.
Preventívna a biologická ochrana
Proti vädnutiu existuje iba prevencia, pretože pri výskyte choroby nie sú účinné žiadne opatrenia ani fungicídy. Ako prevencia sa uplatňuje odstraňovanie pozberových zvyškov, dezinfekcia pôdy pred pestovaním rajčiakov v skleníkoch a pestovanie rezistentných odrôd. Najzákladnejšou zásadou je však striedanie plodín, osobitne v skleníkoch a fóliovníkoch (premiestňovanie fóliovníkov, výmena zeminy v statických skleníkoch), kde sa táto zásada najčastejšie nedodržiava. Rozšírenie vädnutia počas vegetácie obmedzuje aj odstránenie napadnutých rastlín z porastov.
Z hľadiska biologickej ochrany je možná preventívna aplikácia (do pôdy) bioprípravkov na báze huby Trichoderma harzianum, príp. Pythium oligandrum, ktoré však na tieto účely nie sú registrované a ich použitie na ozdravenie pôdneho substrátu je skôr v experimentálnej rovine.
V extrémnych prípadoch po vysokom výskyte choroby je možná komplexná dezinfekcia pôdy biocídom. Toto opatrenie je však náročné, účinnosť nie je dlhodobá a nemožno ním úplne riešiť nedostatky prevencie. Negatívnym faktorom je aj ekonomická náročnosť a zdĺhavá procedúra (prevrstvenie pôdy granulátom, prikrývka substrátu resp. pôdy a pomerne dlhé obdobie pôsobenia). Preto sa aplikuje väčšinou iba v prípadoch dezinfekcie substrátov na predpestovanie priesad.