Pôvodca choroby: Spongospora subterranea (huba)
Symptómy
Na pokožke mladých hľúz sa tvoria drobné, vyvýšené, okrúhle, hnedasté nádorčeky želatinovej konzistencie. Nádory resp. pľuzgiere dosahujú veľkosť 2 – 5 mm, sú usporiadané v skupinkách alebo za sebou. Okolo pľuzgierov sa tvorí svetlý dvorec. Rastom hľúz sa zväčšujú a koncom vegetácie sa z ich vnútra prasknutím uvoľní hnedá prášivá hmota obsahujúca spóry. Pri zbere sa pľuzgiere na hľuzách vyskytujú iba výnimočne, obvykle sú na pokožke už iba jazvy so zvyškami roztrhanej a rozstrapatenej pokožky po ich obvode.
Vznik a vývoj choroby
Huba prežíva trvalými výtrusmi (uvoľnenými po rozpade pľuzgierov) v pôde. Tieto spóry môžu infikovať hľuzy zemiaka aj po 6 – 8 rokoch. Choroba je frekventovaná hlavne v chladnejších a vlhkých podmienkach a na ťažších pôdach. Zdrojom infekcie môže byť aj maštaľný hnoj po skŕmení napadnutých zemiakov. Aj keď patogén nespôsobuje vážnejšie škody, miesta poškodenia môžu byť vstupnou bránou pre sekundárne hniloby. Škodlivosť spočíva podobne ako pri obyčajnej chrastavitosti skôr v zhoršení kvality ako kvantity úrody. Pôvodca choroby – huba Spongospora subterranea môže byť aj vektorom vírusov spôsobujúcich mozaiky (Potato virus X, Potato mop – top virus).
Možnosti zámeny s inými chorobami
Možnosti zámeny a odlíšenia sú popísané pri obyčajnej chrastavitosti zemiaka.
Preventívna ochrana
Ochrana spočíva v dodržaní zásad striedania plodín (pri výskyte choroby až 6 – 8 ročný odstup), v používaní zdravého – certifikovaného sadiva a v pestovaní odolných odrôd.