Príčina choroby: poškodenie hnojivami pri ich nesprávnej aplikácii
Symptómy
Priame poškodenie rastlín – tzv. popálenie je aktuálne pri rozhadzovaní granulovaných alebo práškových hnojív počas vegetácie a prejavuje sa rýchlym (v priebehu 1-2 dní) odumieraním a bielym sfarbením pletiva v mieste, kde sa granula hnojiva zachytila a rozpustila. Škvrna môže dosahovať v priemere aj niekoľko centimetrov a je ostro ohraničená od zdravého pletiva.
Pri používaní nadmerných dávok špeciálnych hnojív s obsahom mikroelementov môže dôjsť k popáleniu, zhnednutiu a niekedy aj k uschnutiu listov ošetrovaných rastlín.
Pri poškodení vplyvom zasolenosti pôdy alebo koncentrovaného, nadmerného hnojenia do pôdy rastliny trpia okrajovou chlorózou a neskôr nekrózou, podobne ako pri suchu alebo nedostatku draslíka. Najcharakteristickejšie sa okrajová nekróza prejavuje pri ovocných stromoch a drobnom ovocí. Ak je pôda zasolená, dochádza k viazaniu voľnej vody, čo sa na ľahkých pôdach môže prejaviť vädnutím rastlín (nedostatkom pôdnej vlahy) aj keď pôda ešte nie je celkom suchá. V prípadoch veľmi vysokej koncentrácie živín rastliny odumierajú úplne.
Vznik a vývoj choroby
Popálenie listov granulovanými priemyselnými hnojivami (najmä LAD, močovina), aplikovanými počas vegetácie je spôsobené tým, že na liste sa granula hnojiva zachytila, čiastočne rozpustila a vysoká koncentrácia hnojiva spôsobila popálenie a odumretie pletiva. Škvrna vytvorená na liste po úplnom rozpustení granule sa už viac nezväčšuje a ostatné nepoškodené pletivo rastliny normálne pokračuje v raste. Toto poškodenie nespôsobuje obvykle väčšie škody, no ak granula hnojiva padne do srdiečka napr. kapusty, môže dôjsť k odumretiu rastového vrcholu a k strate zasiahnutej rastliny.
Poškodenie rastlín vysokou koncentráciou hnojív v pôde je spôsobené ich vysokým dávkovaním alebo lokálnym predávkovaním. Nemusí sa týkať iba priemyselných hnojív, ale aj niektorých koncentrovaných organických hnojív, najmä hydinového trusu.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Poškodenie listov granulami hnojív je charakteristické bledým sfarbením listov a v nadväznosti na skorý prejav symptómov po aplikácii by nemalo dôjsť k žiadnej zámene s inými chorobami. Okrajová nekróza listov sa môže zameniť so symptómami nedostatku draslíka, preto rozlíšenie chorôb možno uskutočniť nepriamo, podľa množstva aplikovaných hnojív, príp. na základe agrochemického rozboru pôdy.
Preventívna ochrana
Ochranou je iba správne aplikovanie hnojív v adekvátnom čase a v adekvátnom množstve, podľa nárokov jednotlivých druhov rastlín. Pri predávkovaní živín v pôde je vhodné na jeseň aplikovať vyššie dávky menej koncentrovaných organických hnojív, napr. slamnatého maštaľného hnoja a počas vegetácie výdatná závlaha.
V prípade aplikácie granulovaných hnojív počas vegetácie je vhodné hnojivá aplikovať do riadkov, alebo je v záhradkách možné aj striasanie prichytených granúl z rastlín hneď po aplikácii. Pri väčších hnojených plochách je možné prichytené granule zmyť z rastlín výdatnejšou závlahou postrekom. Urýchli sa tak aj rozpúšťanie hnojiva v pôde a príjem živín rastlinami.