Pôvodcovia choroby: huby z rodov Sphaerotheca, Erysiphe, Microsphaera ai.
Symptómy
Múčnatky sa nielen na okrasných rastlinách prejavujú typickým symptómom, ktorým je biely múčnatý povlak na povrchu rastlín. Biely povlak sa môže vyskytovať na listoch, stonkách, ale ojedinelo aj na generatívnych orgánoch. Napádané sú často najmä najmladšie listy, ktoré zakrpatievajú, čiastočne skučeravejú, ostávajú chlorotické alebo červenkasté, ojedinelo usychajú. Napadnuté výhony ostávajú zakrpatené a zasychajú. Konce silno napadnutých výhonov odumierajú, infikované kvetné púčiky sa neotvárajú.
Medzi najrozšírenejšie múčnatky na okrasných rastlinách patrí Sphaerotheca fusca (parazituje na veľkom počte rastlín, najmä z čeľade Asteraceae), Sphaerotheca pannosa f. rosae (múčnatka na ružiach), Microsphaera alphitoides (múčnatka na dube, gaštane), Microsphaera syringae (na orgováne), Microsphaera begoniae (na begóniách), Uncinula aceris (na javore), Oidium chrysanthemi (múčnatka na chryzantémach) a pod..
Vznik a vývoj choroby
Múčnatky prezimujú v infikovaných púčikoch, listoch, výhonoch, ktoré neodumreli. Niektoré druhy prezimujú priamo na listoch stále zelených rastlín. Výskyt múčnatiek podporuje teplé, dusné počasie, nedostatočné osvetlenie, prudké striedanie teplôt, časté rosy a uzavreté lokality.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Biely múčnatý povlak na povrchu rastlín by mal byť dostatočným rozlišovacím znakom od iných chorôb.
Preventívna ochrana
Z preventívnych ochranných opatrení je potrebné najmä v skleníkoch zabrániť prudkému kolísaniu teplôt a vlhkosti, zabezpečiť prúdenie vzduchu a pod.. Odporúča sa záhony neprehusťovať, neprehnojovať dusíkom a pestovať odolnejšie odrody. V prípade závlahy postrekom je vhodné zavlažovať ráno, aby pôda a rastliny do večera obschli.
Chemická ochrana býva potrebná pri silnom výskyte alebo pri náchylných odrodách. Aplikácia fungicídov sa spravidla začína pri prvých príznakoch a opakuje sa v 7-14 dňových intervaloch podľa priebehu počasia, skúseností s výskytom múčnatiek v daných podmienkach, podľa typu a účinku použitého prípravku a podľa sily infekčného tlaku. Pri ošetrovaní rastlín s hydrofóbnym povrchom listov je potrebné pridať do postrekovej kvapaliny zmáčadlo.