Pôvodca choroby: Podosphaera leucotricha (huba)
Symptómy
Na jar z primárne napadnutých púčikov listy predčasne rašia a sú rozstrapatené. Patogén napáda aj kvety, v ktorých sú zhrubnuté a bielym povlakom potiahnuté kališné a korunné lupienky. Kvety postupne zasychajú a opadávajú. Listy majú na oboch stranách biely múčnatý povlak, púčik rastie pomaly a zvyčajne celý hnedne a zasychá. Múčnaté povlaky sa objavujú aj na mladých vetvičkách a listoch, ktoré zaostávajú v raste a postupne hnednú a usychajú. Pri niektorých odrodách (najmä Jonathan a príbuzné citlivé odrody) môžu byť príznaky napadnutia aj na plodoch, kde sa prejavia v podobe hrdzavých, sieťových a nepravidelných kresieb na šupke.
Vznik a vývoj choroby
Múčnatka patrí k dôležitým chorobám jabloní. Prezimuje hlavne v púčikoch a na napadnutých vetvičkách. V dôsledku odumierania napadnutých častí stromy spomaľujú rast a sú náchylné k vymŕzaniu. Väčšie škody spôsobuje najmä na citlivých odrodách (napr. Jonathan, Jonagold, Idared). Väčšina sekundárnych infekcii sa uskutoční v máji a začiatkom júna pri vyšších teplotách väčšinou nad 20 °C. Chladno a vlhko šírenie múčnatky takmer zastavuje.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Biely múčnatý povlak je dostatočným odlišovacím znakom od iných chorôb.
Preventívna ochrana
K najúčinnejšej prevencii patrí pestovanie menej citlivých odrôd a odstraňovanie napadnutých letorastov, púčikov a výhonkov (pri zimnom reze a aj počas vegetácie). Z kultúrnych odrôd sa dobrou rezistenciou vyznačujú James grive, Spartan, Arbet, Topaz a iné. Na múčnatku, podobne ako na chrastavitosť je preto treba myslieť už pri nákupe alebo vrúbľovaní stromčekov a podľa možnosti vybrať rezistentné odrody proti obom chorobám (v súlade s chuťovými požiadavkami na plody).
V záhradkách postačujú väčšinou preventívne opatrenia, pri pestovaní vo väčšom meradle alebo pri pestovaní náchylných odrôd býva potrebná aj chemická ochrana. Prvé ošetrenie sa robí pred kvitnutím, ďalšie hneď po odkvitnutí. Podľa rastu letorastov a infekčného tlaku choroby (v závislosti od počasia) sa ďalšie ošetrenia robia v 7-14 dňových intervaloch približne do polovice júla. Pri súčasnej ochrane proti chrastavitosti (termíny sa vzájomne prelínajú) je ekonomické použiť prípravky s účinnosťou proti obidvom chorobám.