Symptómy
V dôsledku nahryznutia kvetných stopiek dochádza k hnednutiu a usychaniu kvetných pukov. Kvetné puky po niekoľkých dňoch odpadávajú. Vo vnútri pukov sa vyvíja jedna rožkovito zahnutá larva, ktorá sa živí ich vnútrom.
Kvetovka napáda aj maliny, na ktorých kvetné puky v dôsledku nahryznutia stopky zasychajú a vädnú. Vo vnútri takto poškodených pukov sa vyvíjajú larvy, ktoré sa živia ich vnútornými pletivami.
Vznik a vývoj poškodenia
Kvetovka jahodová patrí pri lokálnom premnožení k najvýznamnejším škodcom jahôd, kedy dokáže zničiť 50 až 80 % kvetných pukov. Okrem jahôd sa vyskytuje a škodí malinách, ostružinách a niektorých ďalších rastlinách z čeľade ružovitých. Prezimujú chrobáky v rôznych úkrytoch. Od polovice apríla vyhľadávajú hostiteľské rastliny, na ktorých sa počas tzv. úživného žeru živia okvetnými lístkami. Samičky kladú po jednom vajíčka do vnútra kvetných pukov, ktorých stopky potom nahryznú, puky usychajú a odpadávajú spolu s vyliahnutou larvou. Vývoj lariev trvá približne 2 až 3 týždne. Larva sa po ukončení svojho vývoja zakuklí priamo v puku a v lete sa liahnu nové chrobáky, ktoré sa ešte určitý čas živia, neskôr sa uchyľujú do úkrytov, kde v diapauze pretrvávajú do budúcej jari.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Poškodenia rastlín v podobe usychajúcich a zvädnutých kvetných pukov s nahryznutou stopkou sú dostatočným znakom na relatívne presnú diagnózu. Nemalo by dôjsť k zámene s inými škodcami. Ďalším diagnostickým znakom môže byť, že sa vo vnútri pukov sa vyvíja rožkovito zahnutá, beznohá biela larva. Dospelí chrobák je 2 až 3 mm veľký, s dlhým a tenkým noscom, na ktorom sa nachádzajú lomené tykadlá.
Preventívna ochrana
Usychajúce kvetné puky je potrebné z rastlín odstrániť a zničiť. Aby sa zabránilo napadnutia malín a ostružín, je potrebné ich pestovať čo najďalej od jahôd, pretože migrujúce chrobáky prechádzajú zo skôr kvitnúcich jahôd na neskôr kvitnúce maliny a ostružiny.
Chemická ochrana
Insekticídy je potrebné proti kvetovke jahodovej aplikovať pri poškodení viac ako 20 % kvetných pukov. Menej ako 20 % – né poškodenie je rastlina schopná vykompenzovať. Prípravky je potrebné aplikovať pred kvitnutím, t.j. v období výskytu dospelých chrobákov.