Symptómy
Napadnuté rastliny cibule, cesnaku a póru majú zakrpatené, skrútené listy a postupne odumierajú. Krčky listov a cibule podliehajú hnilobe a v ich vnútri je možné objaviť asi 8 mm dlhé žltobiele larvy.
Vznik a vývoj poškodenia
Prezimujúcim štádiom je kukla. Dospelé jedince, ktoré sa objavujú v máji, rastliny nepoškodzujú, ale oplodnené samičky kladú vajíčka na pôdu v blízkosti rastlín. Vyliahnuté larvy sa vžierajú do pletív, najčastejšie do cibúľ, ktoré sekundárne hnijú, nakoľko larvy kvetárky prenášajú rôzne hnilobné baktérie. Škodca má do roka 2 generácie, najškodlivejšia je prvá. Približne do roku 1989 bola na cibuľovej zelenine najškodlivejšia kvetárka, ktorej prvenstvo v súčasnosti prevzala mínerka pórová.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Záhradkári si môžu v cibuliach zamieňať larvy kvetárky s larvami mínerky pórovej. V obidvoch prípadoch sú larvy apódne (beznohé) a acefalné (s chýbajúcou hlavovou časťou). Navzájom sa odlišujú zadnou časťou tela, ktoré je u mínerky pórovej ukončené dvoma výraznými dozadu vyčnievajúcimi dýchacími otvormi. V prípade kvetárky cibuľovej nie sú tieto otvory až také výrazné. Ďalším odlišným znakom je schopnosť jednej larvy kvetárky cibuľovej poškodiť počas svojho vývoja väčší počet rastlín.
Preventívna ochrana
Keďže kvetárka cibuľová prezimuje v štádiu kukly v pôde, v záhradkách je potrebné dbať na to aby sa cibuľa nesadila na plochy, na ktorých bola v predchádzajúcom roku. Hriadky je možné chrániť pomocou netkanej textílie, ktorá zabráni samičkám preniknúť priamo k rastlinám a naklásť vajíčka na pôdu.
Chemická ochrana
V prípade potreby, zváženia škodlivosti a výskytu kvetárky cibuľovej v predchádzajúcich rokoch je možné aplikovať pred sejbou priamo do riadkov granulované insekticídy. Po vzídení rastlín je možné aplikovať insekticídy formou zálievky priamo k rastlinám. Zvláštna chemická ochrana však proti kvetárke cibuľovej obvykle nebýva potrebná, pretože prípravky cielené proti mínerke pórovej majú dostatočnú účinnosť aj na kvetárku.