Pôvodca choroby: Thanatephorus cucumeris – konídiové štádium Rhizoctonia solani (huba)
Symptómy
Patogén postihuje všetky podzemné časti zemiaka, od čoho sa odvíja aj špecifický názov choroby, resp. patogéna. Na klíčkoch sa tvoria hnedé až čierne škvrny, klíčky zahnívajú a odumierajú. V dôsledku infekcie klíčkov dochádza k redukcii počtu bylí alebo počtu vzídených jedincov, pretože klíčky zo silno napadnutých hľúz niekedy vôbec neprerazia povrch pôdy a odumrú. Huba napáda aj stolony a podzemné časti stoniek, kde tvorí zväčša pozdĺžne, hnedé škvrny spôsobujúce zaostávanie stoniek v raste, stáčanie listov nahor, fialovkasté sfarbenie okraja listov alebo ich vädnutie. V konečnom dôsledku vňať, ktorá je napadnutá na báze postupne vädne a usychá. Obmedzuje sa tvorba hľúz, alebo sa tvoria deformované, nepravidelne rastúce hľuzy. V prípadoch vysokej pôdnej a vzdušnej vlhkosti sa vytvára na povrchu pôdy okolo stonky biely povlak mycélia so sporuláciou pohlavného štádia huby. Na stonkách sa priebeh infekcie väčšinou označuje ako koreňomorka zemiaková (príp. koreňomor zemiakový), čo je však podľa správnosti skôr názov huby ako choroby. Napadnutie hľúz sa najčastejšie označuje ako vločkovitosť, pretože na pokožke hľúz sa krátko pred zberom tvoria hnedé drobné útvary (skleróciá), ktoré relatívne pevne držia na šupke. Iba zriedka nekróza postupuje hlbšie do dužiny.
Vznik a vývoj choroby
Pretože huba má široký okruh hostiteľských rastlín, môže v pôde prežívať dlhodobo a tvoriť bežnú súčasť pôdnej mikroflóry. Najvhodnejšie podmienky pre jej výskyt sú vlhké, studené a málo prevzdušnené pôdy. Škodlivosť choroby je variabilná, riziko stúpa ak sa zemiaky sadia skoro na jar do nevyhriatej pôdy a na pôdach kde zemiaky rotujú často po sebe. Huba škodí redukciou a odumieraním klíčkov, redukciou bylí na trsoch a postupným odumieraním vňate, čo vedie k zníženiu úrody. Vločkovitosť – prítomnosť sklerócií na hľuzách má iba „kozmetický“ význam, nakoľko poškodenie hľúz býva minimálne a táto forma ochorenia je nebezpečná skôr z hľadiska prenosu infekcie sadivom.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Koreňomorka zemiaková sa môže ľahko zmýliť so zvinutkou, černením stonky zemiaka a bakteriálnou krúžkovitosťou, pri ktorých sú popísané aj jednotlivé odlišnosti.
Preventívna ochrana
Účinnou ochranou je predovšetkým striedanie plodín, použitie kvalitnej, nenapadnutej a certifikovanej sadby a výsadba zemiakov do vyhriatej a prevzdušnenej pôdy. Na výsadbu je vhodné použiť predklíčené hľuzy zo zdravými klíčkami. Pre záhradkárov stačí dodržať uvedené preventívne opatrenia, nakoľko škodlivosť koreňomorky nebýva v záhradkách vysoká.