Symptómy
Na napadnutých rastlinách je pozorovateľné výrazné zaostávanie rastlín v raste, hrubnutie stoniek a kučeravenie listov. Rastliny cibule a cesnaku majú zdeformované listy, ktoré neskôr žltnú a schnú. Cibule vo vnútri praskajú a napadnuté strúčiky cesnaku majú hubovitú konzistenciu. Pletivá neskôr podliehajú hnilobe. Takto napadnuté a poškodené rastliny sa obvykle vyskytujú v ohniskách.
Vznik a vývoj poškodenia
Háďatko zhubné je široký polyfág spôsobujúci škody najmä na cibuľovej zelenine, zemiakoch, strukovinách a jahodách. Zdrojom výskytu háďatka zhubného je pôda, v ktorej aj prezimuje. Do rastlín preniká cez prieduchy a poranené miesta. Z odumierajúcich rastlín prechádza na nového hostiteľa. Háďatko zhubné dokáže v prípade nepriaznivých podmienok (sucho, zima) prežiť aj niekoľko rokov v pôde, v stave anabiózy.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Deformáciu a kučeravenie listov môžu spôsobovať viacerí škodcovia (napr. fúzavka cesnaková, mínerka pórová) alebo chladové a mrazové poškodenie, fyziologické žltnutie koncov listov cesnaku, vírusová žltačka, príp. vírus žltej prúžkovitosti cibule. Preto pokiaľ sa na rastlinách cesnaku a cibule vyskytujú žltnúce a usychajúce listy, nemusí to byť ešte spôsobené prítomnosťou háďatka. O poškodení háďatkom sa možno presvedčiť na základe prítomnosti viditeľného popraskania sukníc cibule, strúčiky cesnaku majú hubovitú konzistenciu. V prípade nejasností je potrebné vyhľadať pomoc odborníka, príp. siahnuť po kvalitnej lupe alebo mikroskope, ktorým sa dá prítomnosť háďatka spoľahlivejšie diagnostikovať. Háďatko zhubné je vzhľadom k jeho veľkosti (1,0 – 1,8 mm) totiž veľmi ťažko pozorovateľné voľným okom.
Preventívna ochrana
V prípade preventívnej ochrany je potrebné dodržať najmä u cibuľovej zeleniny časový odstup a nepestovať ju na zamorenom pozemku minimálne štyri roky. Používanie zdravej sadby a likvidovanie ohnísk napadnutých rastlín je základným krokom, ktorý zabráni zavlečeniu, prípadne ďalšiemu rozšíreniu háďatka.
Chemická ochrana
Účinnou ochranou je morenie (namočenie) strúčikov cesnaku na dobu 6 až 12 hodín pred výsadbou v sírnatom prípravku. Toto ošetrenie však netreba aplikovať paušálne. Morenie má zmysel a opodstatnenie iba v prípadoch nákupu rizikovej sadby cesnaku, pri ktorej sú pochybnosti o dobrom zdravotnom stave (napr. sadba nakúpená na trhovisku, od neznámeho pestovateľa, príp. iná sadba neznámeho pôvodu). Ak však záhradkári alebo pestovatelia používajú vlastnú sadbu a háďatko sa u nich nevyskytuje, cesnak moriť netreba. Išlo by totiž iba o zbytočne vynaložené finančné prostriedky a zaťaženie pôdy chemickými látkami.