Pôvodca choroby: Taphrina pruni (huba)
Symptómy
Huba napáda hlavne plody, ktoré sú v porovnaní so zdravými predĺžené, sploštené, skrútené a deformované. Často dorastajú až do dĺžky 5-7 cm, na povrchu praskajú a netvorí sa v nich kôstka. Neskôr sa ich povrch pokrýva belavým povlakom vreciek, ktorý časom hnedne, plody sa scvrkávajú a opadávajú. Plody sú okrem výraznej tvarovej deformácie úplne nekonzumné. V korunách sliviek môžu niektoré príbuzné druhy z rodu Taphrina vytvárať aj nadmerne zahustené miesta, vytvárajúce zvláštne útvary – tzv. čarodejné metly.
Vznik a vývoj choroby
Patogén prezimuje v korunách stromov na konároch, v trhlinách kôry, prípadne v púčikoch (životný cyklus je podobný ako pri Taphrina deformans). Na jar po prezimovaní spóry infikujú kvety, mycélium prerastá stopkou do mladých plodov a infikuje ich. Choroba sa vyskytuje skôr v chladnejších podhorských oblastiach, no nie je vylúčená ani v južných oblastiach.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Poškodenie plodov je natoľko typické, že k zámene s inými chorobami by nemalo dôjsť.
Preventívna ochrana
Ochranné opatrenia majú význam len na miestach s pravidelným výskytom tejto choroby. Je nutné ničiť deformované plody a odrezávať napadnuté konáriky.
S chemickou ochranou síce platné metodiky nepočítajú, no v prípade každoročného a silného výskytu je opodstatnené použitie chemickej ochrany, podľa zásad uvedených pri kučeravosti broskýň (pôvodcovia chorôb sú príbuzné huby a majú podobný vývojový cyklus).