Symptómy
Listy napadnutých rastlín sú deformované, krútia sa a vädnú. Rastliny zaostávajú v raste a v prípade, že sú druhotne napadnuté baktériami a hubami odumierajú. Silne poškodené rastliny nevytvárajú cibule. Na báze listov, medzi srdiečkovými listami je viditeľná vždy jedna približne 11 mm dlhá larva. Napadnuté môžu byť aj ešte nevzídené rastliny.
Vznik a vývoj poškodenia
Prezimujú dospelé muchy v rôznych úkrytoch. Po prvom jarnom oteplení opúšťajú zimné úkryty a po určitom čase kladú samičky vajíčka najmä na rastliny cesnaku, v menšej miere cibule a póru. Samičky kladú na jednu rastlinu vždy jedno vajíčko na bázu listových pošiev vzchádzajúcich rastlín. Vyliahnuté larvy sa zavŕtavajú medzi srdiečkové listy, ktoré poškodzujú.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Zvinovanie listov v podobnom rozsahu ako v prípade fúzavky cesnakovej nespôsobuje žiadny iný škodca. Navyše, sa jedná o fúzavku cesnakovú, na báze rastliny medzi srdiečkovými listami je možné objaviť približne 11 mm dlhú larvu bielej farby.
Preventívna ochrana
V oblastiach pravidelného výskytu fúzavky cesnakovej je výhodné nahradiť odrody zimného cesnaku jarnými odrodami, ktoré fúzavka cesnaková nenapáda. Záhony určené pre pestovanie cesnaku je vhodné umiestňovať čo najďalej od minuloročných plôch. Porasty zimného cesnaku možno chrániť aj tak, že v čase kladenia vajíčok ich treba pozakrývať netkanou textíliou.
Chemická ochrana
Chemická ochrana je potrebná v oblastiach pravidelného výskytu a ošetrujú sa len plochy zimného cesnaku. Ošetrenie je potrebné vykonať skoro na jar, v období keď denné teploty vystúpia nad 10 OC. Aplikácia sa vykonáva vo forme postreku alebo zálievky priamo k rastlinám zimného cesnaku. Postrek sa odporúča po 10 dňoch zopakovať.