Príčina choroby: nedostatok dusíka (N) v pôde alebo v rastlinných pletivách
Symptómy
Deficit dusíka sa prejavuje celkovým spomaleným rastom a žltým alebo málo intenzívnym zeleným sfarbením. V pokročilom štádiu dochádza k celkovej a rovnomernej chloróze (žltnutiu) listov odspodu, takže najintenzívnejšie zelené ostávajú len najmladšie – vrcholové listy.
Vznik a vývoj choroby
Dusík je „motorom“ všetkých zelených rastlín a jeho nedostatok spôsobuje spomaľovanie všetkých životných funkcií. Deficit N je najmarkantnejší na začiatku vegetácie, kedy je jeho uvoľňovanie z pôdnej zásoby vplyvom pôdnych mikroorganizmov ešte pomalé. Deficit dusíka je bežný v záhradkách, kde sa nepoužívajú priemyselné hnojivá a málo organických hnojív. Avšak ani vysoké dávky organických hnojív aplikovaných na jeseň nemusia byť zárukou dostatočného zásobovania rastlín dusíkom v niektorých kritických obdobiach (začiatok vegetácie, predpestovanie a presádzanie priesad a pod.).
Možnosti zámeny s inými chorobami
Deficit dusíka sa môže zameniť so symptómami nedostatku iných prvkov (najmä železa, horčíka), prípadne s poškodením suchom alebo s parazitickým vädnutím rastlín. Na rozdiel od deficiencie iných prvkov sa nedostatok dusíka prejavuje celkovým a rovnomerným žltnutím rastlín odspodu (od najstarších listov), pričom chloróza vyvolaná nedostatkom železa a horčíka má iný charakter (železo – žltnutie najmladších listov, horčík – nerovnomerné žltnutie listov). Na rozdiel od sucha a parazitického vädnutia rastlín pri nedostatku dusíka k vädnutiu rastlín zväčša nedochádza.
V pareniskách dochádza často k žltnutiu klíčiacich rastlín alebo priesad, čo však nemusí byť spôsobené nedostatkom dusíka, ale skôr nedostatkom svetla (tzv. etiolizácia).
Pri pochybnostiach o symptomatike alebo o deficite príslušného prvku v pôde je vhodné obrátiť sa na odborníka alebo požiadať o agrochemický rozbor pôdy (napr. na ÚKSÚP-e resp. ÚKSÚZ-e, príp. v iných akreditovaných laboratóriách firiem alebo poľnohospodárskych univerzít), ktorý jednoznačne preukáže, ktoré prvky sú v pôde deficitné.
Preventívna ochrana
Ochranou je aplikácia organických hnojív (napr. maštaľný hnoj) na jeseň a prihnojovanie priemyselnými dusíkatými hnojivami (liadky – napr. LAD, močovina) počas vegetácie. Napriek aplikácii organických hnojív na jeseň je väčšinou potrebné aj mierne prihnojovanie priemyselnými hnojivami, najmä na začiatku vegetácie (po vzídení, presadení priesad, v pareniskách), príp. v čase najintenzívnejšieho rastu listov alebo vňate. Konkrétne dávky dusíka v priemyselných hnojivách závisia od pôdnej zásoby, obsahu dusíka v použitom hnojive, rastovej fázy plodiny a nárokov jednotlivých druhov rastlín, preto sa treba pridŕžať dávkovania a odporúčaní podľa jednotlivých plodín.