Symptómy
Vegetačné vrcholy sa deformujú, tobolky sú zle vyvinuté, sú zakrpatené a deformované. Listy napadnutých rastlín žltnú, na spodnej strane listov možno pozorovať čierno-hnedé kolónie vošiek.
Vznik a vývoj poškodenia
Voška maková patrí medzi hlavných škodcov maku, ktorý môže v prípade silného výskytu spôsobiť vážne škody na rastlinách. Zimnými hostiteľmi vošky makovej sú rôzne druhy krov (bršlen, kalina), na ktorých prezimuje vo forme zimných vajíčok. V máji a v júni vyhľadávajú letných hostiteľov, ktorými môžu byť okrem maku aj porasty bôbu, fazule a pod.. Počas vegetácie sa môže vytvoriť 5 až 8 generácií.
Možnosti zámeny s inými škodcami
V prípade napadnutia voškou makovou sú na spodnej strane listov a na vegetačných vrcholoch hostiteľskej rastliny pozorovateľné kolónie čiernych vošiek. Pre záhradkárov však postačuje určiť, že sa jedná všeobecne o vošky. Presná determinácia druhu nie je z hľadiska ochrany potrebná.
Preventívna ochrana
Preventívna ochrana spočíva v podpore prirodzených nepriateľov, t.j. používať prípravky, ktoré ich neničia. Ďalej je potrebné obmedzovať výskyt hostiteľských drevín (bršlen, kalina) v blízkosti pestovania maku.
Chemická ochrana
Chemickú ochranu je potrebné vykonať ihneď po zistení výskytu vošiek.