Symptómy
Dospelé chrobáky poškodzujú žerom najmä blizny, v dôsledku čoho dochádza k nerovnomernému opeleniu klasov a tým vznikajú na šúľkoch voľné miesta. Zrná sú poškodzované v období mliečnej zrelosti drobnými otvormi. Požerky na listoch majú čiarkovitý tvar. Omnoho škodlivejšie sú však larvy kukuričiara, ktoré žijú v pôde na koreňoch. Rastliny s poškodeným koreňovým systémom padajú. Po daždi sa však opäť dvíhajú a vytvárajú tzv. husie krky.
Vznik a vývoj poškodenia
Prezimujú vajíčka v pôde v hĺbke 15-30 cm. Larvy sa liahnu od polovice mája až do konca júna. Žijú v pôde a živia sa koreňmi kukurice. Pri konci vývoja žijú pod povrchom pôdy, kde sa zakuklia. Liahnutie imág začína v druhej polovici júna. Najväčší výskyt dospelých jedincov je v období kvitnutia kukurice (druhá polovica júla až prvá polovica augusta). V tom čase sa zdržiavajú na miestach, kde sa vyliahli. Neskoršie migrujú na nové porasty a vyhľadávajú novú, čerstvú potravu. Škodlivá je hlavne larva, ktorá ničí koreňovú sústavu rastliny. Napadnuté rastliny majú charakteristicky ohnutú byľ a poliehajú, značne zaostávajú v raste a šúľok zostáva malý alebo sa vôbec nevyvinie. Imága robia menšie škody a často bezvýznamné. Kukuričiar koreňový je v našich podmienkach novým, ale veľmi vážnym škodcom pestovanej kukurice.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Padanie rastlín kukurice môže byť spôsobené aj poškodením húsenicami vijačky kukuričnej, ktoré sa však lámu v určitej výške nad pôdou. V dôsledku poškodenia koreňov larvami kukuričiara dochádza k charakteristickému ohnutiu byle a v prípade, že nasleduje dážď, vytvárajú sa tzv. „husie krky.“ Dospelé chrobáky sú 6 až 7,5 mm veľké, tmavo sfarbené. Hruď a zadoček majú sfarbený do žlto – oranžova. Žltobiele larvy sa nachádzajú na koreňoch.
Preventívna ochrana
Diabrotica virgifera ohrozuje najmä porasty kukurice v pestované v monokultúre. Preto základná a najúčinnejšia ochrana je dodržiavanie osevného postupu.
Ďalším škodcom kukurice, ktorý dokáže v štádiu vzchádzania kukurice zožrať celú nadzemnú časť rastliny je dlhánik kukuričný – Tanymecus dilaticollis. Ochrana proti tomuto škodcovi obvykle nebýva v záhradkách potrebná.
Listy mladých rastlín môžu byť poškodzované aj larvami zunčavky jačmennej – Oscinella frit, ktoré v listoch kukurice tvoria typické priečne diery. Napadnuté rastliny sú spomalené v raste, snažia sa odnožovať a sú deformované. Na miestach pravidelného výskytu možno použiť morené osivo.