Pôvodca choroby: Glomerella lindemuthiana, anamorfa – Colletotrichum lindemuthianum (huba)
Symptómy
Prvé symptómy možno pozorovať na klíčnych listoch, ktoré vyrástli z napadnutého osiva. Tvoria sa na nich rozsiahle tmavohnedé, nekrotické škvrny, ktoré spôsobujú odumieranie klíčnych lístkov, prípadne celých rastlín. Na starších listoch vznikajú drobné hnedé škvrnky, ktoré sa postupne zväčšujú až do veľkosti asi 10 mm. Stred škvrny je mierne vpadnutý a okraj je vyvýšený, červenohnedý. Na mladých strukoch sa ochorenie prejavuje najnápadnejšie, tvoria sa drobné hnedé alebo červenohnedé, okrúhle škvrny, ktoré sa postupne zväčšujú až do veľkosti 6-10 mm. Huba preniká cez chlopne dovnútra struku, kde napáda jednotlivé semená, na ktorých sa tvoria žltohnedé až červenohnedé škvrny. Semená strácajú klíčivosť a rastliny, ktoré vyrastú z infikovaných semien, krátko po vzídení odumierajú.
Vznik a vývoj choroby
Huba prežíva na rastlinných zvyškoch v pôde. Počas vegetácie sa rozširuje pri daždivom a veternom počasí. Teploty okolo 30°C a suché počasie brzdia rozvoj choroby. Antraknóza fazule patrí k najškodlivejším a najrozšírenejším chorobám fazule. Škodlivosť sa prejavuje znížením klíčivosti a vzchádzavosti osiva, pri napadnutí strukov klesá ich trhová hodnota. Semená vytvorené v infikovaných strukoch sú stvrdnuté, nevhodné ani na konzum a ani na skrmovanie.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Symptómy sú natoľko typické, že by sa nemali zamieňať za iné choroby alebo škodcov.
Preventívna ochrana
Preventívne ochranné opatrenia sú podobné ako pri antraknóze hrachu, v záhradkách bývajú za predpokladu použitia zdravého osiva väčšinou dostačujúce.
Chemická ochrana
Pri pestovaní fazule na veľkých plochách a vo veľkovýrobe sa používa aj chemická ochrana, ktorá sa vykonáva niekoľko týždňov po vzídení (podľa prejavu prvých symptómov), neskôr pred kvitnutím a pri dokvitaní, podľa infekčného tlaku a priebehu počasia. V záhradkách väčšinou chemická ochrana nebýva nutná, problematická je ochranná doba fungicídov najmä pre fazuľu na zeleno, ktorá sa môže ošetrovať posledný krát pred kvitnutím. Na ochranu semien fazule je najúčinnejší postrek pri dokvitaní, ale iba za predpokladu, že sa fazuľa nezberá na zeleno (pestovanie na semeno).