Pôvodca choroby: Peronospora pisi (huba)
Symptómy
Príznaky sa na listoch prejavujú nepravidelne roztrúsenými, drobnými, postupne sa zväčšujúcimi škvrnami svetlozelenej farby. Škvrny môžu zachvátiť celý list, ktorý postupne zožltne a odumrie. Na spodnej strane škvŕn sa vytvára sivastý povlak, najmä za daždivého a vlhkého počasia. Na silno napadnutých rastlinách sa tvoria menšie semená s hnedými škvrnami, horkej chuti. Systémová infekcia rastlín sa prejavuje bledým zafarbením, zhrubnutím a deformáciou listov a stoniek.
Vznik a vývoj choroby
Huba prežíva v pôde na rastlinných zvyškoch niekoľko rokov v podobe mycélia, je prenosná aj semenom. Infekcie oospórami vyvolávajú systémovú infekciu. Počas vegetácie sa rozširuje za vlhkého, mierne chladného počasia, najmä v prvej polovici vegetácie. V záhradkách sa vyskytuje iba v niektorých rokoch, najmä v lokalitách resp. plochách s častým pestovaním hrachu. Za obvyklých podmienok je škodlivosť plesne nízka.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Žlté škvrny na listoch si môžu menej skúsení pestovatelia zamieňať za poškodenie fyziologickými chorobami alebo za mozaiku, no sporulácia plesne na spodnej strane listov je dostatočným odlišovacím znakom od iných chorôb.
Preventívna ochrana
Účinné sú preventívne opatrenia, a to skorý výsev, použitie zdravého nenapadnutého osiva, striedanie plodín, pestovanie odolnejších odrôd, optimálna závlaha a najmä nevysádzať hrach príliš husto. Chemická ochrana sa proti plesni hrachovej nepoužíva.