Symptómy
Larvičky po pučaní viniča vyžierajú očká, neskôr spriadajú horné listy na výhonku jemnou pavučinou. Na listoch vyžierajú dierky alebo aj veľké otvory. Listy sa deformujú, zle sa rozvíjajú a často usychajú.
Vznik a vývoj poškodenia
Prezimujú húsenice prvého instaru v zámotku, v trhlinách kôry a pod. Na jar sa prebúdzajú v období rašenia viniča. Živia sa rašiacimi pukmi, listami a neskôr aj kvetmi. Súkvetia aj listy spriadajú do jedného hniezda. Keď listy v hniezde uschnú, húsenice prechádzajú na nové listy, kde proces opakujú. V júni sa kuklia medzi suchými listami, motýle vyletúvajú v júli až v auguste. Vyliahnuté larvy vyhľadávajú miesta v trhlinách kôry, kde v malom zámotku prezimujú. Obaľovač viničový má do roka 1 generáciu. Jeho hostiteľskými rastlinami môžu byť okrem viniča aj hrušky, ruže, jahody a pod.. U nás sa nevyskytuje vo veľkom množstve, ale pri premnožení môže dôjsť k značným škodám, prípadne až k holožerom.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Spradené súkvetia môžu byť okrem obaľovača viničového aj výsledkom činnosti nižšie uvedených obaľovačov, najmä mramorového a pásového. Húsenice obaľovača viničového sú 30 mm veľké, svetlosivej farby, s čiernou hlavou a štítkom. Na každom článku tela majú čierne, alebo biele bradavičky, z ktorých vyrastajú zelenkasté chĺpky.
Preventívna ochrana
Na menších plochách je možná mechanická likvidácia spradených hniezd.
Chemická ochrana
Proti obaľovačovi viničovému nie sú obvykle potrebné zvláštne insekticídne zásahy. Dostatočne účinné sú ošetrenia určené proti obaľovačovi mramorovému a pásovému.