Symptómy
Napadnuté letorasty a konáriky zaostávajú v raste. Listy sú skrútené a niekedy sa na konci letorastov z nich vytvárajú „hniezda“, ktoré sú polepené medovicou. Konce letorastov sa nielen deformujú, ale môžu aj odumierať. Na spodnej strane listov je možné pozorovať kolónie tmavých vošiek.
Vznik a vývoj poškodenia
Voška čerešňová je jediným druhom vošky, ktorá škodí na čerešni. Prezimuje vajíčkami na kôre stromov. Koncom marca a v apríli sa objavujú nymfy, ktoré veľmi rýchlo tvoria na spodnej strane listov veľké kolónie. V máji sa objavujú prvé okrídlené samičky, ktoré prelietavajú na rôzne byliny. Na čerešniach kolónie vošiek prežívajú do júla, až augusta, neskôr sa strácajú.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Príznaky poškodenia v podobe skrútených a polepených listov s voškami na ich spodnej strane, spolu s faktom, že voška čerešňová je jediným druhom poškodzujúcim čerešne sú postačujúcim znakom na relatívne presnú identifikáciu škodcu.
Preventívna ochrana
Preventívna ochrana je vzhľadom na nedostupnosť napadnutých letorastov obtiažna. Pri slabšom napadnutí a v prípade mladších stromov možno napadnuté konce výhonkov zo stromov odrezať a spáliť.
Chemická ochrana
Účinným chemickým opatrením je predjarný postrek olejovými prípravkami urobený krátko po vypučaní stromov. Tento postrek je účinný proti prezimujúcim vajíčkam. V prípade silného výskytu počas vegetácie je postrek potrebný insekticídny postrek. Od polovice júna už ošetrenie nie je potrebné, pretože v tomto období sa vošky začínajú z čerešní sťahovať na letných hostiteľov.