Príčina choroby: komplex faktorov a patogénov
Symptómy
Chronická forma ochorenia sa prejavuje pomalým hynutím stromov počas niekoľkých rokov. Akútna forma (mŕtvica) sa prejavuje tak, že celý strom alebo jeho určitá časť usychá veľmi rýchlo, niekedy aj v priebehu niekoľkých dní. Apoplexia sa môže prejavovať aj tak, že strom po výdatnej úrode na jar budúceho roku vôbec nevypučí. Na napadnutých konároch a kmeňoch dochádza k odlupovaniu kôry od dreva, ktoré je sprevádzané glejotokom. Na báze kmeňa často možno pozorovať rakovinové rany, pričom prechod medzi nekrotickou a zdravou časťou nie je zreteľný. Rozsah nekrózy je niekedy okolo 20-50 cm. Pod odlupujúcou sa kôrou možno nájsť rôzny hmyz, ktorý však poškodenie nespôsobil, iba našiel pod odumretou kôrou vhodný úkryt.
Vznik a vývoj choroby
Príčina choroby nie je úplne známa, podieľa sa na nej viacero húb a iných činiteľov. Náchylnosť na apoplexiu je daná predovšetkým odrodou a podmienkami, v ktorých strom rastie. Marhule totiž pôvodne pochádzajú z teplých oblastí Ázie a dlhšiu životnosť majú v našich podmienkach iba v južnejších a teplejších regiónoch. Postihnutý strom je nevyliečiteľný a väčšinou definitívne stratený.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Napadnutie a nekrózy kôry sa môžu najčastejšie zamieňať za choroby kmeňov stromov spôsobené stopkatovýtrusnými hubami – bazídiomycétami (popísané v kapitole o nešpecifických chorobách). Apoplexia sa od nich odlišuje tak, že na napadnutom kmeni sa netvoria charakteristické plodnice, tak ako pri bazídiomycétach. V podstate je však výsledok – poškodenie stromu podobné, takže prípadná zámena neovplyvní ani priebeh ochorenia a ani ochranné opatrenia, ktoré sú v podstate rovnaké proti obidvom chorobám.
Preventívna ochrana
Ochranné opatrenia spočívajú predovšetkým v produkcii zdravých stromčekov a vysadení vhodných odrôd do vhodných podmienok. Zladenie podmienok s odrodami je v každej lokalite iné, preto sa v danej lokalite odporúča vysádzať osvedčené (krajové) odrody vhodné pre dané podmienky. Dlhšiu životnosť stromov a odolnosť voči apoplexii podporuje správny rez, hnojenie, zavlažovanie, redukcia nadmernej násady plodov, dezinfekcia rán po reze, ochrana proti živočíšnym škodcom, ochrana proti poškodeniu mrazom a pod..
V prípade výskytu choroby sa začiatočné štádiá nekrózy kôry môžu odstrániť a ošetriť podľa postupu, uvedenom pri chorobách kmeňov stromov. Tieto opatrenia môžu spomaliť priebeh choroby, napadnutý a oslabený strom sa obvykle zachrániť už nepodarí.