Symptómy
Napadnuté bývajú kvety jablone, ktoré sa nevyvíjajú a jednotlivé kvietky uschýnajú. Napadnuté bývajú aj listy, ktoré sa skrúcajú a žltnú. Kvety a listy sú polepené medovicou, ktorú vylučujú nymfy méry jabloňovej.
Vznik a vývoj poškodenia
Mérou jabloňovou bývajú najčastejšie poškodzované jablone, vo výnimočných prípadoch hrušky. Prezimuje vajíčkami v štrbinách kôry. Veľmi skoro na jar sa liahnu veľmi pohyblivé larvy, ktoré cicajú na púčikoch, kvetoch a listoch jablone. Nymfy sa počas vývoja päťkrát zvliekajú. K ich premene na dospelé jedince dochádza na spodnej strane listov. Vyvinuté imága sa rozlietavajú po okolí a až koncom leta kladú samičky vajíčka na jablone, ktorými škodca opäť prezimuje. Dospelé jedince neškodia.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Škody na kvetoch polepených medovicou, ktorú vylučujú cicajúce nymfy, je možné si zameniť za poškodenie mrazom. Z tohto dôvodu je nutné dokonale prezrieť poškodené kvety a v prípade, že sa nich nachádzajú oválne 2,6 až 3 mm veľké zelené nymfy a kvety sú polepené medovicou, s najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o méru jabloňovú.
Preventívna ochrana
Podobne ako pri ostatných škodcoch, ktorí prezimujú vajíčkami v štrbinách kôry mladých konárikov, je potrebné počas rezu stromov odrezané konáriky zlikvidovať.
Chemická ochrana
Účinným ochranným opatrením, ktorý ničí prezimujúce vajíčka méry jabloňovej je predjarný postrek olejovými prípravkami.