Pôvodca choroby: Mycosphaerella pyri (synonymum Mycosphaerella sentina) – konídiové štádium Septoria piricola (huba)
Symptómy
Počas leta sa najskôr na vrchnej strane listov objavujú nepravidelné, okrúhle i hranaté škvrny, približne o veľkosti 2-3 mm. Sú sivobiele, niekedy striebristé, s tmavohnedým až hnedočiernym okrajom. V odumretom pletive sa v strede škvŕn neskôr tvoria drobné, čierne bodkovité útvary – pyknidy. Pri silnom napadnutí listy predčasne opadávajú.
Vznik a vývoj choroby
Patogén prežíva v opadnutom lístí a počas vegetácie sa šíri za teplého a daždivého počasia. Optimálne teploty pre šírenie sa pohybujú od 21 do 27°C. Z hľadiska škodlivosti v záhradkách patrí k menej významným chorobám a väčšinou buď nespôsobuje významnejšie škody, alebo býva potláčaná chemickou ochranou proti chrastavitosti. Nebezpečnejšia je skôr v škôlkach alebo pre mladé stromčeky.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Morfologické charakteristiky škvŕn sú typické a nemalo by dôjsť k zámene s inými chorobami. Možnosť zámeny za chrastavitosť hrušiek je popísaná pri chrastavitosti.
Preventívna ochrana
Základom preventívnych opatrení v záhradkách je správny rez a presvetľovanie stromov, ako aj odstránenie opadnutých listov na jeseň.
Chemická ochrana proti tejto chorobe väčšinou nebýva nutná, vo veľkovýrobe a príp. aj v záhradkách býva potláčaná chemickou ochranou proti chrastavitosti. Väčšie a „dospelé“ stromy sa s touto chorobou dokážu vysporiadať bez problémov, rizikovejšie sú však mladé stromčeky. V prípade silného napadnutia a pri predpoklade vysokej škodlivosti na mladých stromčekoch je potrebné sa riadiť zásadami ako pri ochrane proti chrastavitosti jablone, resp. hrušky.