Symptómy
Puky ríbezlí, menej často egrešov sa nerozvíjajú, zväčšujú sa a môžu uschýnať. Vytvárajú sa hálky, ktoré môžu byť až 15 mm veľké. Vo vnútri hálok sa nachádza veľké množstvo roztočov. Vyvíjajúce sa výhonky, ktoré sa vyvíjajú z napadnutých pukov vytvárajú zakrpatené listy a prinášajú veľmi málo plodov alebo vôbec nerodia. Rastliny vyháňajú v miestach zaschnutých pukov nové výhonky, ktoré dávajú kríkom metlovitý vzhľad. V prípade napadnutia egreša sa na šupinkách pukov vytvárajú pľuzgieriky.
Vznik a vývoj poškodenia
Vlnovník ríbezľový je jedným z najvýznamnejších škodcov ríbezlí, napádajúci najmä čierne ríbezle, ale aj ostatné druhy. Prezimujú samičky priamo v púčikoch hostiteľských rastlín. V období od apríla do mája, vyliezajú von a prechádzajú na ďalšie vetvičky a kríky. V júny a začiatkom júla zaliezajú do novo sa tvoriacich pukov, v ktorých kladú samičky vajíčka.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Vlnovník ríbezľový patrí medzi významných vektorov vírusov, takže tvarové zmeny a rôzne deformácie môžu byť okrem priamych škôd spôsobených cicaním roztočíkov spôsobené vírusovými chorobami. Zväčšené puky (hálky) čiernych ríbezlí, v ktorých sa nachádza množstvo drobných roztočov sú však dostatočným príznakom poukazujúcim na napadnutie vlnovníkom ríbezľovým.
Preventívna ochrana
V rámci preventívnych opatrení je dôležité nevysádzať sadenice pochádzajúce z napadnutých plôch. Dôležitým preventívnym opatrením, ktorým je možné zabrániť premnoženiu škodcu je napadnuté puky, ale aj celé výhonky odrezávať a likvidovať.
Chemická ochrana
V prípade, že sa na rastlinách nachádzajú zdurené púčiky, je potrebné aplikovať chemické prípravky. Ošetrenie je potrebné ukončiť pred kvitnutím ríbezlí. Ďalšie ošetrenie je možné vykonať až po zbere úrody.