Pôvodca choroby: Cronartium ribicola (huba)
Symptómy
Prvé symptómy na listoch ríbezlí sa objavujú v júni. Na ich vrchnej strane sa tvoria svetložlté škvrny, v mieste ktorých sa na spodnej strane vytvoria najprv žlté kôpky uredospór a neskôr 1-1,5 mm vysoké, tmavohnedé nitkovité výrastky – ložiská teleutospór. Napadnuté listy postupne žltnú, deformujú sa, usychajú a opadávajú.
Medzihostiteľskými rastlinami sú borovice (najmä tzv. vejmutovka), kde sa prvé príznaky tvoria na ihliciach alebo na pupeňoch. V mieste infekcie vzniká žltá, oranžová až hnedastá škvrna. Z miesta infekcie huba prerastá do dreva, kde sa tvoria nápadné zdureniny, podobne ako v prípade hrdze hruškovej na borievkach. Časť konára alebo stromu nad miestom infekcie môže uschnúť.
Vznik a vývoj choroby
Zdrojom infekcie sú napadnuté borovice, z ktorých sa hrdza na ríbezle prenáša za vlhkého a teplého počasia. K infekciám listov ríbezlí dochádza predovšetkým za daždivého a teplejšieho počasia. Najviac poškodzuje čierne, menej červené a biele odrody ríbezlí. Škodlivosť hrdze spočíva v znížení množstva a kvality úrody ríbezlí, no oveľa škodlivejšia je táto hrdza na boroviciach.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Kvôli možnosti zámeny s inými chorobami je potrebné dôkladne prezrieť spodnú stranu listov, kde ložiská spór slúžia na spoľahlivé odlíšenie od iných chorôb ríbezlí.
Preventívna ochrana
Najúčinnejším preventívnym opatrením je likvidácia zdroja infekcie, a to odstránením napadnutých borovíc alebo napadnutých konárov z blízkosti ríbezlí.
Chemická ochrana v záhradkách väčšinou nebýva nutná, efektívna je iba pri častom výskyte a v blízkosti napadnutých borovíc. Infekcia nastáva zväčša v apríli až máji, preto treba s aplikáciou fungicídov (1-3 ošetrenia v 10-14 dňových intervaloch) začať v tomto období, zväčša pri výskyte prvých symptómov. Dôležité je postriekať aj spodnú stranu listov.