Pôvodca choroby: Mycosphaerella fragariae (huba)
Symptómy
Príznaky choroby sa môžu vyskytnúť na listoch, stonkách, kvetných stopkách a kališných lístkoch. Na listoch sa najskôr objavujú purpurovočervené škvrny o veľkosti 2-3 mm, ktorých stred postupne zbledne, ale okraje škvŕn ostávajú červené. Pri silnejších infekciách sa škvrny môžu spájať a časť listovej plochy odumiera.
Vznik a vývoj choroby
Huba prežíva na prezimujúcich listoch a počas vegetácie sa rozširuje dotykmi listov a dažďom. Škodlivosť pri silnom napadnutí spočíva v redukcii asimilačnej plochy a znižovaní úrody. V dôsledku brzdenia rastu dochádza k vysileniu a vymŕzaniu porastov. Vo väčšine lokalít a záhrad však k silnejšiemu výskytu dochádza až po zbere úrody, takže určité oslabenie listov je akceptovateľné a porast nebýva významnejšie poškodený. Poškodenie môže byť závažnejšie pri pestovaní sadeníc a mladých rastlín, najmä v nevhodných podmienkach, pri nadmernej závlahe a v extrémne daždivých rokoch.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Choroba sa podobá na fialovú škvrnitosť jahôd, od ktorej sa odlišuje bielym stredom škvŕn.
Preventívna ochrana
Preventívne je vhodné na jar odstrániť staré listy z jahodoviska (najmä pri vysokom výskyte v minulom roku) a udržiavať porast prevzdušnený, okopaný, správne hnojený a zavlažovaný a bez burín.
Chemická ochrana
Choroba pri slabom a strednom výskyte nevyžaduje chemickú ochranu, ošetrujú sa skôr mladé sadenice alebo výsadby. Postrek rodiaceho porastu je možný až po zbere plodov, v 7-14 dňových intervaloch, podľa výskytu choroby a priebehu počasia. Chemická ochrana, ktorá sa robí proti plesni sivej väčšinou potláča silnejší výskyt ochorenia bielou škvrnitosťou.