Pôvodca choroby: Sclerotinia sclerotiorum (huba)
Symptómy
Patogén napáda spodnú časť rastliny, kde sa na stonkách tvoria najprv bledé škvrny, ktoré sú za vlhka pokryté hustým bielym povlakom mycélia. Na napadnutých miestach sa neskoršie objavujú tvrdé čierne skleróciá. Rastliny nad miestom infekcie vädnú a usychajú. Huba napadá aj plody, ktoré hnijú, zvlášť za vlhkého počasia alebo v zle vetraných skleníkoch alebo fóliovníkoch. Aj na plodoch sa za vlhkého počasia (podmienok) tvoria biele povlaky mycélia s čiernymi skleróciami.
Vznik a vývoj choroby
Napadnutie uhoriek spôsobuje S. sclerotiorum, ktorej zdroje infekcie sú popísané pri chorobách mrkvy a plodovej zeleniny (parazitické vädnutie). Uhorky postihuje najmä v skleníkoch a fóliovníkoch, kde sa plodová zelenina a uhorky pestujú často. Ak dôjde k napadnutiu stonky, rastlina je stratená a je len otázkou času, kedy nad napadnutou časťou zvädne a odumrie.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Vädnutie spôsobené bielou hnilobou je podobné ako vädnutie spôsobené inými patogénmi (odlišnosti sú popísané pri parazitickom vädnutí plodovej zeleniny).
Preventívna ochrana
Z preventívnych opatrení vznik infekcie obmedzuje hlboká orba, dodržiavanie zásad striedania plodín, zabránenie zamokreniu pôdy, neprehusťovanie porastov, neprehnojovanie porastov dusíkom, pestovanie odolnejších odrôd a odstraňovanie napadnutých rastlín. Zvlášť v skleníkoch je potrebné plodiny striedať (huba napáda najmä koreňovú a plodovú zeleninu), fóliovníky každoročne premiestňovať alebo pôdu v nich každý rok vymeniť. Chemická ochrana sa proti tejto chorobe nepoužíva, infikované rastliny sa už nijako nedajú vyliečiť.