Symptómy
Húsenice mori bavlníkovej poškodzujú najmä plody, kvety a rastové vrcholy papriky, rajčiakov, kukurice, fazule a pod.. Na plodoch rajčiakov a papriky je viditeľný len okrúhly vstupný otvor. Vnútrajšok plodov je poškodený požerkom a na priereze možno pozorovať kôpky trusu. V dôsledku poškodenia plodov sú sekundárne napádané baktériovými a hubovými patogénmi.
Vznik a vývoj poškodenia
Mora bavlníková je významným škodcom mnohých rastlín, pričom napáda takmer všetky druhy plodovej zeleniny. V podmienkach strednej Európy prezimuje v štádiu kukly v pôde, ale vzhľadom na jej veľkú migračnú schopnosť k nám motýle každoročne migrujú z južných oblastí. Samička kladie veľké množstvo vajíčok. Vyliahnuté húsenice sa ihneď zažierajú do plodov, kvetov a rastových vrcholov rastlín. Mora bavlníková spôsobuje najväčšie škody na plodoch rajčiakov a papriky, pretože počas svojho vývoja stihne poškodiť niekoľko plodov. Plody sú druhotne napádané baktériami a hubami, ktoré spôsobujú ich hnilobu. Na rastlinách papriky škodí ešte mora kelová (Mamestra oleracea), ktorá však na rozdiel od mory bavlníkovej vyžiera dierky v listoch.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Poškodenia plodov, najmä v prípade papriky môžu spôsobené aj húsenicami iných druhov motýľov. V prípade, že sa jedná o moru bavlníkovú, sú na priereze plodov viditeľné žltohnedé, zelenohnedé, prípadne čiernohnedé húsenice, s výraznou tmavou kresbou po boku tela, ktoré pri dorastení dosahujú 4 až 5 cm. V poškodených plodoch sa nachádza množstvo trusu.
Preventívna a biologická ochrana
Mora bavlníková patrí medzi karanténnych škodcov. Karanténne opatrenia sú vzhľadom na veľkú migračnú schopnosť motýľov, s výnimkou skleníkov nedostatočné. Z biologických preparátov možno použiť prípravky na báze Bacillus thuringiensis, hneď pri prvom výskyte motýľov, resp. na začiatku znášky vajíčok. Ak sa húsenice už vžrali do plodov, je na akúkoľvek (aj chemickú) ochranu už neskoro. Mora bavlníková je nočný motýľ, preto je sledovanie náletu najmä pre záhradkárov veľmi obtiažne. Z tohto dôvodu je potrebné sledovať signalizačné správy vydávané ÚKSUPom, ktoré upozorňujú pestovateľov na výskyt mori bavlníkovej na základe sledovania ich náletu do svetelných lapačov.
Chemická ochrana
V niektorých prípadoch (ak nebola aplikovaná biologická ochrana, nálet motýľov je masívny – najmä v teplých a suchých rokoch, podľa signalizácie, mora sa v daných oblastiach vyskytuje frekventovane a vo vysokej škodlivosti) býva proti húseniciam mori nutná chemická ochrana. Insekticídy je nutné aplikovať na začiatku liahnutia húseníc, pričom ošetrenie je potrebné po 7 až 10 dňoch opakovať. Po zažraní húseníc do plodov je ošetrenie väčšinou zbytočné.