Pôvodca choroby: Phaeoramularia capsicicola (huba)
Symptómy
Symptómy tejto pomerne neznámej a novej choroby papriky pripomínajú symptómy plesní na iných druhoch plodovej zeleniny, alebo symptómy černe na rajčiakoch. Na vrchnej strane listov sa tvoria difúzne žlté škvrny, oválneho tvaru a veľkosti od niekoľko mm do niekoľko cm. Škvrny majú neostrý okraj, listy postupne žltnú a opadávajú. Na presnú diagnózu choroby je potrebné listy prezrieť aj zo spodnej strany, kde sa tvorí jemný tmavý povlak sporulácie huby.
Vznik a vývoj choroby
Choroba postihuje papriky v teplých a vlhkých podmienkach. Rastliny poškodzuje stratou listovej plochy a znížením úrody. Patogén prezimuje na rastlinných zvyškoch a napáda prednostne rastliny vo fóliovníkoch a skleníkoch. V poľných podmienkach sa vyskytuje zriedka alebo v nízkej frekvencii. Napadnutie a škodlivosť podporuje zlé vetranie a vysoká vlhkosť v skleníkoch a fóliovníkoch.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Možnosti zámeny sú popísané pri bakteriálnej škvrnitosti papriky.
Preventívna ochrana
Prevencia spočíva vo vhodnom závlahovom režime a v regulácii vzdušnej vlhkosti v skleníkoch a fóliovníkoch. Preto treba rastliny vysádzať menej husto a uzavreté priestory vetrať v potrebnej intenzite. Prevencia väčšinou postačuje proti šíreniu tejto huby, chemická ochrana nebýva potrebná a proti tejto chorobe nie sú registrované nijaké fungicídy.