Symptómy
V našich podmienkach sa môžu v záhradách vyskytovať dva kmene krytonosa kapustového (jarný a jesenný). Chrobáky jarného kmeňa sa vyskytujú už v apríli a poškodzujú listy požerkami (vyžieraním drobných otvorov). Napadnuté rastlinky sú zakrpatené a rastlinky karfiolu tvoria len malé ružice. Larvy prekonávajú svoj vývoj v pôde, kde sa živia koreňmi kapustovitých rastlín. Dráždením buniek pletív vyvolávajú vznik hálok, ktoré sú pri vytiahnutí rastlín z pôdy ľahko pozorovateľné. Takto napadnuté rastlinky výrazne zostávajú v raste, žltnú a často aj odumierajú. Chrobáky jesenného kmeňa sa objavujú v auguste a poškodzujú rastliny podobne ako chrobáky jarného kmeňa.
Vznik a vývoj poškodenia
Pri jarnom kmeni prezimujú chrobáky, ktoré na jar po oteplení v záhradách poškodzujú kapustovú zeleninu. Samičky po oplodnení kladú vajíčka do koreňového krčku hlúbovín, najmä kalerábu a karfiolu. V ňom sa vyvíjajú larvy, ktoré stimulujú tvorbu spomínaných hálok. Na koreňovom krčku sa môže vyskytovať viac lariev, tzn. viac hálok, ktoré môžu splynúť do jedného veľkého nádoru. Spomínané larvy sa kuklia v pôde. V júli a v auguste sa objavujú chrobáky, ktoré sa až do príchodu zimy živia na kapustovitých rastlinách. Vývojový cyklus jesenného kmeňa je o niečo zložitejší. Prezimujú larvy v hálkach, ktorých tvorba pokračuje ešte aj v jarnom období. Vyvinuté larvy sa kuklia v pôde. Chrobáky sa krátky čas (cca. 14 dní) živia na rastlinách, potom zaliezajú do pôdy a nie sú asi mesiac aktívny. V auguste sa opäť objavujú a začínajú sa intenzívne živiť. Samičky kladú vajíčka rovnakým spôsobom ako pri jarnom kmeni. Na kapustovej zelenine škodia hlavne chrobáky a larvy jarného kmeňa.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Hálky (nádory) na koreňoch si možno zmýliť s nádormi, ktoré spôsobuje huba Plasmodiophora brassicae. Hálky spôsobené krytonosom kapustovým majú na priereze dutinu, v ktorej je možné pozorovať 4 až 5 mm veľké larvy belavej farby. Chrobák je sivočiernej farby s dlhým a zahnutým noscom.
Preventívna ochrana
Pri výskyte krytonosa kapustového v záhrade je potrebné dodržať časový odstup v pestovaní hostiteľských rastlín. Napadnuté a poškodené rastliny je potrebné zlikvidovať aj s hálkami.
Chemická ochrana
Vo veľkovýrobe a najmä v oblastiach s častým výskytom, vysokou škodlivosťou a nedostatočnou účinnosťou preventívnej ochrany býva potrebná aj chemická ochrana. Optimálny čas na insekticídne ošetrenie je koncom marca a v apríli t.j. v období výskytu a kladenia vajíčok.