Pôvodca choroby: Plasmodiophora brassicae (huba)
Symptómy
Napadnuté rastliny zaostávajú v raste a žltnú, rastový vrchol môže postupne zasychať. Typické symptómy možno vidieť až po vytrhnutí rastliny – na koreňoch, kde sa choroba prejavuje tvorbou nádorov rôzneho tvaru a veľkosti. Povrch nádorov je hnedo-žltý a približuje sa sfarbeniu koreňov. Na priereze je nádor biely, dužinatý, neskôr zdrevnatie. Starnutím povrch hnedne, scvrkáva sa a na konci vegetácie sa nádor rozpadne.
Vznik a vývoj choroby
Choroba sa vyskytuje na celom svete, pri napadnutých jedincoch škodlivosť môže byť 100 % – ná (vytvorí sa napr. malá, nepoužiteľná hlávka kapusty). Škodlivosť choroby je vyššia najmä v tradičných oblastiach pestovania kapustovej zeleniny a na pozemkoch s ich častou rotáciou. Huba prezimuje vo forme trvalých spór v pôde, ktorá je najdôležitejším zdrojom infekcie. Spóry sa v pôde zachovávajú životaschopnosť 3-6 rokov.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Nádorovitosť sa najčastejšie zamieňa za nádory spôsobené krytonosom kapustovým. Nádory spôsobené hubou Plasmodiophora brassicae sú vyplnené, na rozdiel od hálok, ktoré spôsobuje krytonos kapustový. V nich sa nachádza dutinka, často aj s larvou škodcu.
Preventívna ochrana
Najúčinnejšou prevenciou je striedanie plodín a na zamorených pozemkoch nepestovať kapustovú zeleninu najmenej 6 rokov. K pestovaniu sa odporúča používať zdravé priesady a odolnejšie odrody. Vhodným doplnkom k ochrane je likvidácia burín z čeľade kapustovitých. Výskyt choroby sa dá čiastočne obmedziť aj vápnením kyslých pôd (na jeseň), včasným odstránením napadnutých rastlín zo záhonu a zabrániť prenosu spór (zo zamorených plôch) čiastočkami pôdy napr. na strojoch, sadbe alebo na náradí.