Pôvodca choroby: Botryotinia fuckeliana – konídiové štádium Botrytis cinerea (huba)
Symptómy
Napadnuté pletivá koreňov sú najskôr svetlohnedé, postupne tmavnú a vodnatejú. Huba na týchto hnilobných škvrnách vytvára najskôr jemné biele povlaky mycélia, ktoré sa neskôr po vytvorení spór menia na sivý hustý povlak. Hniloba začína väčšinou na vrchole alebo na špičke hlavného koreňa ešte v poľných podmienkach a jej vývoj neskôr pokračuje v pivniciach alebo skladoch.
Vznik a vývoj choroby
Huba Botrytis cinerea ktorá prezimuje na rastlinných zvyškoch v pôde alebo aj priamo v skladoch (napr. v debničkách, kde sa zelenina uskladňuje). Vznik infekcie a rozvoj choroby podporuje zaburinenie porastov, dlhšie daždivé obdobie, nadmerná závlaha, prehnojovanie dusíkom, husté porasty, poranenie koreňov a poškodenie rastlín živočíšnymi škodcami.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Možnosť zámeny v začiatočných fázach infekcie je možná s bielou hnilobou (uvedená vyššie), pri ktorej sú popísané spôsoby odlíšenia.
Preventívna ochrana
Dôležitý je skorý a opatrný zber mrkvy, opatrné zaobchádzanie, vysušenie a uskladnenie v optimálnych podmienkach. Možné je i umývanie mrkvy pred uskladnením, čím možno odstrániť väčšinu zdrojov infekcií v čiastočkách pôdy. Po umytý resp. praní koreňov je však nutné produkty dokonale vysušiť zo všetkých strán, inak významne stúpne riziko výskytu mokrej hniloby. Podobne ako pri iných chorobách je aj mrkvu a petržlen potrebné počas skladovania pravidelne kontrolovať a odstraňovať napadnuté korene, z ktorých sa hniloba šíri ďalej. Chemická ochrana sa proti plesni sivej na koreňovej zelenine nepoužíva.