Symptómy
Príznakom výskytu sú obžraté listy (okienka), pri silnom výskyte až holožery. Mladé rastliny môžu byť nad pôdou prehryznuté.
Vznik a vývoj poškodenia
Mora gama je široko polyfágny druh, ktorý napáda vyše 100 hostiteľských rastlín. Hrubým povrchovým žerom môže poškodzovať jahody, maliny, strukoviny, zeleninu, ale aj listnaté dreviny. Väčšie škody na ovocných stromoch však spôsobuje len ojedinelo. Zaujímavosťou je, že len časť populácie prezimuje v strednej Európe, ďalšia časť k nám každoročne prilietava zo stredomoria a zo severnej Afriky. Prvé motýle sa objavujú v máji alebo začiatkom júna. Samičky kladú vajíčka na listy hostiteľských rastlín. Vyliahnuté larvy skeletujú listy, staršie ich vyžierajú až po hlavnú žilnatinu. Húsenice sa nekuklia v pôde, ale v bielom zámotku na spodnej strane listu.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Požerky na listoch môžu byť veľmi podobné požerkom iných húseníc. Na kapustovej zelenine podobné škody spôsobuje napr. mora kapustová. Húsenice mora gama majú svetlozelenú farbu a sú len veľmi riedko ochlpené. Zvláštnosťou sú aj tri páry panôžok. Na chrbte a po stranách tela majú svetlé pruhy. Motýle majú na obidvoch krídlach škvrnu v tvare gréckeho písmena gama, odkiaľ pochádza aj názov škodcu.
Preventívna a biologická ochrana
Preventívna ochrana je proti mora gama neúčinná. V rámci biologickej ochrany možno použiť prípravky na báze baktérie Bacillus thuringiensis (prípravky uvedené v prílohe), na ktoré sú citlivé najmä mladšie húsenice. Preto ich treba aplikovať hneď po zistení prvých škodcov, resp. lariev.
Chemická ochrana
V prípade chemickej ochrany je insekticídy potrebné aplikovať takisto na začiatku liahnutia húseníc, pretože staršie húsenice sú proti insekticídom značne odolné.