Symptómy
Typickým príznakom je silný a rozsiahly povrchový žer listov alebo poškodené podzemné orgány rastlín. Na ovocných stromoch sú listy obžraté obvykle v smere od obvodu do vnútra koruny (podľa náletu chrobákov). Pri silnom výskyte môže dochádzať k holožeru (úplnému zožratiu listov).
Vznik a vývoj poškodenia
Larvy chrústov (tzv. pandravy) svoj 2 až 3 ročný vývoj prekonávajú v pôde, kde sa živia podzemnými orgánmi rastlín. Pandravy majú robustné, až 65 mm veľké a zavalité telo, prehnuté v tvare písmena C. Pandravy a ich poškodenia je možné pozorovať najmä na zemiakoch, strukovinách, kukurici, koreňovej zelenine, jahodách, ale aj viniči a ovocných stromoch. Larvy sa počas svojho vývinu 2 až 3 krát zvliekajú, kuklia sa v auguste a koncom leta sa liahnu prvé chrobáky, ktoré však až do jari nasledujúceho roku ostávajú v pôde. K hromadnému výletu (tzv. rojeniu) dochádza zhruba v polovici mája. Dospelé chrústy prelietavajú za potravou aj 3 – 6 km. Vyhľadávajú ovocné stromy, najmä slivky a čerešne, kde môžu v prípade silného výskytu spôsobiť holožer.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Podobné povrchové poškodenia hľúz a koreňov ako pandravy spôsobujú aj larvy siatice oziminovej, preto je potrebné pre presné určenie škodcu v pôde vyhľadať larvy. Pokiaľ sa v nej vyskytujú robustné larvy zahnuté v tvare písmena C, jedná sa o pandravy. Dospelé jedince sú záhradkárskej a laickej verejnosti dobre známe. Jedná sa o 2 až 3 cm veľké chrobáky, hnedej farby, s typickými lupienkovitými tykadlami a mierne chlpatým telom.
Preventívna ochrana
Mechanickým obrábaním pôdy je možné časť pandráv zničiť. Iným spôsobom je ich likvidácia veľmi obtiažna.
Chemická ochrana
Podobne ako pri ostatných pôdnych škodcoch, aj pandravy je možné ničiť granulovanými insekticídmi, ktoré sa aplikujú do riadkov pri sejbe. Tieto prípravky sa neodporúča aplikovať do skorej zeleniny a skorých zemiakov. Ostatné aspekty aplikácie sú podobné ako pri vyššie uvedených drôtovcoch.