Symptómy
V záhradke sú pozorovateľné chodbičky tesne pod povrchom pôdy. V prípade, že chodbička prechádza cez záhon, rastliny v jej blízkom okolí majú poškodené korene, prípadne sú už popadané. Poškodenie býva časté aj v pareniskách, kde medvedík môže zničiť aj väčšinu priesad. Pri okopávke alebo výdatnej závlahe možno niekedy naraziť aj na samotného jedinca medvedíka, ktorý je typický najmä svojím, na hmyz pomerne mohutným telom.
Vznik a vývoj poškodenia
Medvedík obyčajný nie je typický škodca. Prijíma hlavne živočíšnu potravu, podzemné časti rastlín poškodzuje len v prípade, že na ne narazí pri zhotovovaní chodbičiek a samička pri tvorbe hniezda. V prípade výskytu spôsobuje najväčšie škody v porastoch zeleniny, na mladých ovocných stromoch a v skleníkoch. Medvedík obyčajný je vlhkomilný druh, vyžadujúci humóznu pôdu. Väčšinu svojho života prežije v pôde, ale v období párenia (máj, jún) vychádzajú v noci aj na povrch.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Poškodenie koreňov spôsobujú viacerí pôdny škodcovia (siatice, drôtovce) alebo choroby (padanie klíčiacich rastlín). V prípade, že sa jedná o medvedíka obyčajného, je tesne pod povrchom pôdy viditeľná pomerne veľká chodbička. Pokiaľ je v pôde zistený aj škodca s mohutnými prednými končatinami (na obrázku), jedná sa jednoznačne o poškodenie spôsobené medvedíkom.
Preventívna ochrana
Medvedíky možno úspešne chytať do pascí, napr. pomocou zaváraninových pohárov zapustených do pôdy, okolo ktorých sú lúčovito rozmiestnené latky. Škodca v noci pôjde pozdĺž latiek a padne do pohára, v ktorom ho možno v nasledujúci deň zlikvidovať.
V záhradkách je možná preventívna ochrana aj v zimnom období, najmä pri permanentnom a častom výskyte škodcu. V záhradke (v mieste najväčšieho výskytu) je na jeseň vhodné vykopať stredne veľkú jamu, naplniť ju humóznym kompostom premiešaným so slamou a primiešať rastlinné zvyšky. Medvedíky sa na zimu zhromaždia v tomto „hniezde“, ktoré je za hlbokých mrazov vhodné vykopať a rozptýliť po povrchu pôdy, čím medvedíky zamrznú a zredukujú sa tak škody v budúcom roku.
Chemická ochrana
Chemická ochrana spočíva v aplikácií granulovaných insekticídov na povrch pôdy. Používa sa väčšinou v pareniskách alebo pri výsadbe, aplikáciou do riadkov. V záhradkách však chemická ochrana v prípade skorých odrôd zelenín nie je vhodná (najmä z hľadiska ochrannej doby), nakoľko sa zelenina odoberá a konzumuje priebežne. Vhodnejšie je preto využiť preventívne opatrenia