Príčina choroby: nadmerne vlhké a daždivé počasie
Symptómy
Plody ovocných druhov (najmä čerešne), korene mrkvy, hľuzy zemiaka, plody rajčiaka a iných rastlín praskajú v tvare kruhu (pri stopke), v tvare kríža alebo pozdĺžne a v krátkom čase ich zachvátia sekundárne hniloby. V priebehu niekoľkých dní tak môže byť zničená podstatná časť úrody. Praskanie koreňovej zeleniny, hľúz zemiakov alebo cibule sa síce vyskytuje počas vegetácie, no záhradkári si toto poškodenie všímajú obvykle až pri zbere, keď sú už rany v prasklinách zahojené, prípadne koreň podlieha následnej hnilobe.
Vznik a vývoj choroby
Praskanie plodov je zapríčinené vysokou vlhkosťou a výdatnými zrážkami najmä v období dozrievania. Praskanie je intenzívnejšie, ak výdatnejším dažďom predchádzalo dlhšie obdobie sucha. Poškodenie vzniká tak, že pri nadmernej vlhkosti prijíma dužina rýchlo vodu, prudko sa zväčšuje, pričom pokožka také rýchle objemové zmeny neunesie a v dôsledku pnutia dochádza k roztrhnutiu pletív.
Z ovocných druhov praskanie postihuje najmä čerešne, ojedinelo aj iné kôstkoviny. Jadroviny obvykle touto chorobou netrpia. Praskanie sa ďalej môže vyskytnúť na plodoch plodovej zeleniny (najmä rajčiakov), cibuli, na koreňoch koreňovej zeleniny, hľuzách zemiakov a iných plodín.
Praskanie koreňov a hľúz sa vyskytuje v období silného prevlhčenia pôdy po dlhšie trvajúcom období sucha. Prevlhčenie pôdy môže spôsobiť buď dlhšie daždivé obdobie alebo nadmerná závlaha. Praskanie koreňov škodí buď priamo (znížením vizuálnej kvality, sťaženým šúpaním a väčším odpadom pri čistení) alebo nepriamo tým, že cez praskliny prenikajú do koreňov mikroorganizmy spôsobujúce následnú hnilobu buď ešte v záhradke, alebo neskôr v pivniciach.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Praskanie plodov sa často zamieňa za následné hniloby, ktoré na produktoch vznikajú v ranách následkom roztrhnutia pletív. Určiť však treba pôvodnú príčinu – prasklinu, ktorá je dobre viditeľná a poslúži ako jednoduchý rozlišovací znak od sekundárnych hnilôb, ktoré vznikajú a rozširujú sa práve z uvedenej praskliny.
Na viniči môže dôjsť k zámene s múčnatkou, ktorá spôsobuje tzv. semennú prietrž, ktorá pripomína praskanie plodov vplyvom vlhkosti. Spoľahlivým odlišovacím znakom je povlak múčnatky na bobuliach a listoch, ktorý pri fyziologickom praskaní absentuje.
Preventívna ochrana
Jedinou účinnou a spoľahlivou ochranou je pravidelná závlaha v období sucha, pričom treba dbať na dlhodobé, rovnomerné a primerané prevlhčenie pôdy. V prípade príchodu extrémne daždivého počasia sa môže praskanie plodov objaviť aj napriek pravidelnej závlahe. V takom prípade ostáva len popraskané plody rýchlo pozberať a zužitkovať, skôr ako podľahnú hnilobe.