Pôvodcovia choroby: komplex húb alebo jednotlivé huby z rodov Pleurotus, Armillaria, Nectria, Stereum, Auricularia, Sarcodontia, Radulum, Polyporellus, Phelinnus a pod.
Symptómy
Ochorenie sa prejavuje na kmeni stromov rôzne veľkými ranami, na ktorých je kôra rozpraskaná alebo chýba. V ranách alebo po ich obvode sa v pokročilejšom štádiu tvoria plodnice rôzneho tvaru, sfarbenia a veľkosti, podľa druhu húb, ktoré ochorenie spôsobili. Kmeň alebo jednotlivé konáre nad miestom infekcie postupne usychajú a odumierajú, drevo kmeňa alebo konára v mieste napadnutia práchnivie a rozpadá sa. Choroba môže spočiatku prebiehať skryto a na podkôrny priebeh choroby často upozornia iba živočíšni škodcovia a iný hmyz, ktorý v dutinách pod kôrou našiel útočisko v nepriaznivých podmienkach.
Vznik poškodenia a odumieranie stromov môže trvať pozvoľna niekoľko rokov, v niektorých prípadoch môže konár alebo strom odumrieť rýchlo, aj v priebehu 1-2 rokov. Väčšinou majú však choroby kmeňov pomalý priebeh a odumieranie stromu je postupné.
Vznik a vývoj choroby
Choroba vzniká veľmi často v miestach mechanického (napr. po reze, pílení, odlomení konára) alebo mrazového poškodenia (skryté zamrznutie a odchlípenie kôry, mrazové dosky). Choroby kmeňov postihujú prakticky všetky ovocné stromy, vyskytujú sa aj na iných kultúrnych a lesných drevinách, starých pňoch, uskladnenom dreve a pod.. V ranách sa infekcia väčšiny druhov začína ako saprofytická kolonizácia odumretej kôry v dôsledku iného poškodenia, až neskôr huby napádajú zdravé pletivo kmeňa a kôry.
Niektoré drevokazné huby sú aj jedlé – napr. plodnice Hlivy ustricovej.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Choroby kmeňov majú typické symptómy, ktoré by sa nemali zamieňať za iné choroby alebo poškodenia, s výnimkou mrazového poškodenia kôry a kmeňa, v dôsledku ktorých v podstate tieto choroby aj vznikajú.
Preventívna ochrana
Proti chorobám kmeňov je účinná iba prevencia, ktorú možno zhrnúť do nasledovných bodov: