Príčina choroby: nedostatok bóru (B) v pôde alebo v rastlinných pletivách
Symptómy
Symptómy vyvolané nedostatkom bóru môžu byť rozdielne, v závislosti od hostiteľskej rastliny:
Srdiečková hniloba sa vyskytuje na hlúbovinách, zeleri a repe, kde spôsobuje odumieranie rastového vrcholu a následnú hnilobu. Hniloba sa môže obmedziť iba na rastový vrchol a rastlina, resp. buľva alebo hlávka ďalej nerastie, príp. sa hniloba rozšíri a postihne celú rastlinu.
Kamienkovitosť plodov sa prejavuje na jablkách a hruškách deformovaným povrchom a tvorbou korku v dužine. Podľa toho sa niekedy nazýva aj vnútorné korkovatenie. Skorkovatené hnedé miesta sú spravidla lemované vrstvou zelených buniek. Pletivo pod škvrnou je suché, znekrotizované (odumreté). Symptómy na povrchu plodov niekedy nie sú pozorovateľné, iba na ich priereze.
Spŕchanie súkvetí postihuje najmä vinič a spôsobuje zlé opelenie, odumieranie kvetov, znižovanie úrody, zvinovanie a deformácie najmladších listov, skracovanie internódií a pod.
Vznik a vývoj choroby
Obidve formy choroby sa rozvíjajú iba počas vegetácie a postihujú zväčša popísaný okruh hostiteľov. Srdiečková hniloba sa vyskytuje na začiatku tvorby hlávok alebo buliev; prvé symptómy kamienkovitosti plodov približne dva mesiace po odkvitnutí stromov. S postupným rastom jabĺk alebo hrušiek sa šupka na napadnutých častiach plodov deformuje a praská, neskôr sa tvoria skorkovatené ostrovčeky pletiva. Kamienkovitosť sa vyskytuje predovšetkým na náchylných odrodách (Jonathan, Boskoopské, Ontario, Zvonkového, Reneta ai.), v teplých rokoch a na vápenatých pôdach nadmerne hnojených dusíkom a draslíkom. Plody na strome nebývajú rovnako napadnuté, na slnečnej strane stromu trpia chorobou viacej.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Kamienkovitosť plodov sa môže pomerne bežne zameniť za vírusovú kamienkovitosť plodov, prípadne za prirodzenú deformitu a tvrdosť plodov hrušiek, ktorá sa vyskytuje v niektorých rokoch a na niektorých odrodách. Kamienkovitosť je však väčšinou viazaná na vápenaté pôdy a náchylné odrody, čo môže napomôcť k rozlíšeniu od vírusovej kamienkovitosti. Vírusová kamienkovitosť sa navyše prenáša iba vrúbľovaním, takže symptómy choroby sa prejavujú iba na stromoch zaštepených vrúbľami z nakazeného stromu.
Srdiečková hniloba sa najmä na hlúbovinách môže ľahko zameniť za poškodenie živočíšnymi škodcami poškodzujúcimi srdiečka hlúbovín (napr. plodomor kapustový). Odlíšeniu a správnej diagnóze treba venovať náležitú pozornosť (preštudovať aj kapitolu o škodcoch hlúbovín), ktoré je kľúčové pre správne zvolené metódy ochrany.
Pri pochybnostiach o symptomatike alebo o deficite príslušného prvku v pôde je vhodné obrátiť sa na odborníka alebo požiadať o agrochemický rozbor pôdy (napr. na ÚKSÚP-e resp. ÚKSÚZ-e, príp. v iných akreditovaných laboratóriách firiem alebo poľnohospodárskych univerzít), ktorý jednoznačne preukáže, ktoré prvky sú v pôde deficitné.
Preventívna ochrana
Preventívna ochrana spočíva v správnom hnojení hlúbovín, zeleru, repy a stromov hnojivami s obsahom bóru (pri stromoch najmä pred výsadbou). Hnojivá je potrebné aplikovať zavčasu na jar, s následným zapravením do pôdy. Pri neskoršej aplikácii sa môže účinnosť hnojenia v dôsledku slabej rozpustnosti bóru znižovať. Jednorazové hnojenie väčšinou odstráni symptómy deficitu bóru na repe a hlúbovinách na 3-5 rokov. Na vápenatých – alkalických pôdach sa kvôli antagonizmu bóru s vápnikom aplikácia hnojiva do pôdy neodporúča, účinnejší je postrek na list.